24 Eylül 2011 Cumartesi

YAVRU ROTVAYDIR BAKIMI
A) Gebelikte ve Doğum Sonrası Beslenme

Gebelik köpeğin besin gereksinmelerinin arttığı, özel bir dönemdir.Gebeliğin ilk zamanında yeme miktarı fazla değişmez. Gebelik hareketin ve kalori gereksiniminin de o nispette azaldığı dönemdir.Enerji bakımından az,protein,vitamin,mineral olarak fazla besin alınmalıdır.Gebe köpek kilo almaya meyillidir.Bu dönem yürüyüşlere daha önem verilmelidir. Köpeğin yağlanması doğumun güç olmasına sebep olmaktadır. Kademeli olarak yemek miktarını artırılmalıdır.Köpeğin yaşama payının yanında,karnındaki yavruların da besin gereksinimi karşılanması gereklidir. Veteriner hekiminiz gerekli gördüğünde gebe köpeğe kalsiyum ve vitamin takviye yapılabilir.Köpeğin önünde sürekli temiz su bulundurulmalıdır.Sindirimi için suyun sürekliliği önemlidir.

Yavrularla karın daralacağından mideye de baskı artar.Bu sebepten sıklıkla az miktarda yemek verilmelidir.Öğün sayısı artırılmalıdır.Ev yemekleriyle dengeli bir beslenme sağlamak olanaksızdır.Protein,enerji,minerallerle ve vitaminlerle desteklenmiş mamalar vermekte yarar vardır.Yavru köpek mamaları ,anneye de verilebilir. Performans ve puppy olarak adlandırılan yavru köpek maması vermek besleyici olacaktır.

Doğumdan önceki 24 saatte gebe hayvan yemeden kesilebilir. Bu normaldir, köpeğin önünde temiz su bulundurulmalıdır.

B) Yavru köpeğin beslenmesi

Yavru köpekler yaklaşık 4 haftalık yaşa kadar anne sütüyle beslenirler.Anne sütü üstün besleyici özelliğinin sahiptir ve yavrunun bütün besin gereksinimini tam olarak karşılar. Anne sütü besleyiciliğinin yanında ,yavruları hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir.Anne sütündeki kolostrum içerisindeki bağışıklık maddeleri sayesinde yavruyu patojen bakteri ve mikroorganizmalardan korumaktadır.Mümkün olduğu sürece yavruları anne sütünden daha fazla yararlandırmak gerekir.

Yaklaşık 5-6 haftalık yaşa kadar emme süresi uzatılabilir. Zaten yavruların süt dişleri çıkmaya başladıklarında anne emmeyi bıraktıracaktır.Çünkü,yavrular anneyi emerken acı vermeye başlayacaklardır.Sütten kesilen yavrular hastalıklara karşı savunmasızdır.Bu dönem yavru parazitlerden temizlendikten sonra,aşılamaya başlanmalıdır. Annenin kuru maması ıslatılarak verilebilir.İnek sütü verileceğinde sütü su ile karıştırmakta yarar vardır,ishali önler. Sütte bulunan laktoz ishale sebebiyet verir.

Yavrulara yaş yada kuru mama verilebilir.Ticari mamaları yavru mamalarına puppy,yetişkin mamalarına adult ve ileri yaştakilere senior olarak gruplandırılabilir.Kuru mamaya yavruyu alıştırmak için yaş mamayla karıştırarak vermek doğrudur.Kuru mamaya alışmaya başladıktan sonra yaş mama kademeli olarak azaltılmalıdır.Kuru mama dengeli ,sağlıklı bir gıdadır.Yavru köpeğin ağız,diş ve çene gelişimine yardımcı olur.Yavru için gerekli olan bütün gıda maddelerini dengeli ve yeterli olarak ihtiva eder.Esansiyel yağ asitleriyle yavru tüylerinin çıkmasına,değişmesine,tüylerin parlak ve sağlıklı olmalarını sağlar.Kuru mamadaki lif (selliloz) yeterli olarak bulunduğundan köpeğin dışkılaması kolay ve dışkı düzgün şekilli olur.

Yavru köpeğe günde 3 öğün mama verilmelidir.Erişkin olduklarında tek öğüne düşürülebilir.Yavru köpeğin sindirim kapasitesi daha düşüktür.Öğün sayısının birden fazla olması, az miktarda sıklıkla gıda alması yararlıdır. Kuru mamayla beslenen hayvanların su gereksinimi daha fazladır.Temiz,ılık suyu eksik etmemek gerekir.

5 yorum:

  1. Benim yavru köpek 15 gün lük anası öldü buna nasıl bakım uygulaması gerekli

    YanıtlaSil
  2. 2 aylik yavru rotravirim var 600tl almistim is degisikliginden dolayi satiyorum fiyat 400tl

    YanıtlaSil