24 Eylül 2011 Cumartesi

Dogo ArjantinTemel Özellikleri
DogoArjantin, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda birırktır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukçaakıllı ve oyuncudur. çocuklarla ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşır,öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. İyi bir eğitim ve sosyalleşmesürecinden geçmesi gerekir.

Güçlü olan bu ırkın, kuralcı ve tutarlı bir sahip tarafındanyetiştirilmesi gerekir. İlk köpek sahibi olacaklar için uygun bir seçimolmayabilir.

Neler Yapar?
Günümüzde bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmaya yatkındır. Köpekdövüşlerinde talihsiz bir üne de kavuşmuştur. Son dönemde köpekyetiştiricilerinin özenli dikkati sayesinde, aile köpeği olarak dakullanıldığı görülebilir.

Kökeni
1920 yılında Arjantin'de Dr. Antonio Nores Martinez tarafından iyi birav ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir. Güney Amerika kökenli ilkav köpeği olarak tanınan ırk bu gün avcı, bekçi, polis, asker, arama vekurtarma köpeği, iş köpeği ve aile köpeği olarak çok amaçlıkullanılmaktadır.

Dr. Antonio Nores Martinez ırkın yetiştirilmesine mastiff tipinde birtür olan Cordoba köpeği adını vererek başlamıştır. Daha sonra ırkıngeliştirilmesinde Great Dane, Boxer, Spanish Mastiff, Bulldog, BullTerrier, Great Pyrenees, Pointer, Irish Wolfhound ve Dogue de Bordeauxgibi ırklar kullanılarak geliştirilmiştir. Irkın kökeninin, günümüzdeartık soyu tükenmiş bir ırk olan Alano köpeğine dayandığıdasöylenilmektedir. Ancak bu konuda bilgiler tam değildir. Dr. AntonioNores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve safözellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır. Irk ilk kez 1973yılında FCI (Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırkolarak kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.

İlk kez 1978 yılında Avusturya'ya getirilerek Avrupa'da tanınan ırkınyetiştirilme amacı başlangıçta güçlü ve dayanıklı avcı bir ırkyaratmaktı. Ancak sonraları yetiştirme amacı saptırılmış ve ırk dövüşköpeği olarak kısa sürede popülarite kazanmıştır. Bu gün artık pek çokülkede, dövüşler ve dövüşçü ırkların yetiştirilmesi yasaklanmıştır.İngilterede de 1991 yılından sonra Fila Brazileiro, Japanese Tosa,American Pit Bull Terrier gibi Dogo Argentino ırkı da kötü ününedeniyle yasaklanan ırklar arasında yer almıştır. Irkın pek çok Avrupaülkesinde yetiştirilmesine, agresifliginin baskılanmış olması, itaateğitimi almış olması, mikroçip veya kulak dövmesi uygulanmış olmasıgibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.Familya: MastiffDiğer Adları: Dogo Argentino, Argentinian Mastiff, Argentine DogoRengi: BeyazÇıkış Yeri: ArjantinÇıkış Tarihi: 1920Orjinal İşlevi: Av, bekçi, koruma köpeği.Günümüzdeki İşlevi: Günümüzde çok amaçlı olarka kullanılmaktadır. Avcı, bekçi, polis, ordu, arama-kurtarma köpeği.Ortalama Ömür: 11-13 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 40-50/33-40 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 58-68/58-65 cm

1 yorum: